Kandidatura Anny Gümplové na spolupředsedkyni Zelených

Debata o globální klimatické krizi otřásá celým světem, ale do Česka se teprve dostává. Zvláštní zpráva mezinárodního expertního panelu IPCC z minulého roku byla i pro mnohé z nás šokující. Situace, ve které se naše planeta nachází, je alarmující, a po celém světě přibývá lidí, kteří se staví na její obranu. U nás ale není politická strana, která by s lidmi o nové realitě otevřeně mluvila a která by se zdála schopná a ochotná ji řešit, nebo pro kterou by byla stěžejním politickým tématem. Skoro deset let se jako Zelení vymlouváme na poškozenou značku. Mezitím jsme se ale dostali do situace, ve které naše značka může opět získávat na ceně. Nikdo jiný nemůže být tak autentickým nositelem nejdůležitějšího politického tématu dneška jako my. Proto musíme přesvědčit lidi, kterým osud naší planety a lidí na ní není lhostejný, že nikdo jiný nemá tak dobrý plán, jak situaci řešit.

Zelení musejí jít do voleb do Poslanecké sněmovny s jednoduchým, zapamatovatelným, ale propracovaným plánem. Miliony lidí s ním nebudou souhlasit, desetitisíce se ho budou bát, stovky proti němu povedou intenzivní kampaň, ale každý, kdo půjde k volebním urnám v roce 2021, musí vědět: Zelení mají Plán. A ten Plán musí řešit nejen výstup z fosilních paliv a revoluci v energetice, ale vše, co s tím souvisí – změnu dopravní politiky, odpadového hospodářství, reformu zemědělství a v neposlední řadě spravedlivou transformaci české ekonomiky. Moc dobře totiž víme, že změny klimatu nejvíce dopadnou na ty nejchudší a nejzranitelnější z nás. Proto zelená politika nemůže řešit pouze změny klimatu, ale taky předcházet sociálním a ekonomickým nerovnostem ve společnosti.

Plán Zelených, o kterém se musí doslechnout každý člověk v zemi, se bude jmenovat Green New Deal pro Česko. Máme jeden rok na to, abychom ho připravili a kandidovali s ním ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nevidím funkčnější způsob, jak do parlamentních voleb razantně vstoupit. Pokud mě zvolíte spolupředsedkyní, zasadím se o jeho vznik.

Kandiduji s plánem na Green New Deal pro Česko i proto, že jsem zcela autentickou nositelkou tohoto tématu. Po celém světě – i u nás – mladí lidé demonstrují proti bezohledné politice minulých desetiletí a čím dál více se jich staví na obranu naší planety. Studenti a studentky stávkují, aktivisté a aktivistky blokují celé doly a lesy určené k vykácení, transparenty na náměstích nahrazují pandy. Nejen environmentální protesty se stávají běžnou součástí našich životů a příští roky nikam nezmizí, ba naopak budou ještě sílit a budou čím dál častější i u nás.

Zelení a Zelené musí být u toho. A musí za ně mluvit lidé, se kterými se nastupující generace bude ztotožňovat. Díky tomu se pro ně můžeme stát stranou, kterou budou podporovat, volit a do které budou chtít vstoupit. Byla to právě mladá kongresmanka Alexandra Ocasio-Cortez, která v USA předložením Green New Dealu způsobila poprask na celé politické scéně a stala se obdivovaným vzorem celé generace mladých liberálních voličů.

Jsem součástí klimatického hnutí déle, než jsem členkou Zelených. Dobrovolničila jsem pro Arniku, později pak pro Greenpeace, až jsem se přidala k hnutí Limity jsme my, k Zeleným a Mladým zeleným. Jsem spoluorganizátorkou největší přímé akce u nás – Klimakempu, mám ve schránce soudní obsílku za nepovolený vstup na pozemek dolu Bílina, aktivně se účastním podobných akcí i v zahraničí. Když stát a těžařské společnosti ničí naši naději na budoucnost, je legitimní se tomu postavit. Možná nejsem známá pro tradiční média (kolik šestadvacetiletých žen je?), ale známá v komunitě, která je naším přirozeným a největším spojencem. A když nás ani tito lidé nevolí, něco je špatně. Strana, která záchranu planety bere vážně, se musí za tyto lidi umět postavit. I když vyvěsí transparent na soukromém pozemku uhlobarona, zablokují dopravu na magistrále nebo obsadí svoji univerzitu. Nevěřím však na zakládání nových stran, které se zapouzdří v ještě menší bublině. Nevěřím ani na rozpouštění se ve středopravicových hnutích a stranách, které jsou pro mě ideově nesrozumitelné, nečitelné a reprezentují systém, který je zodpovědný za problémy, kterým dnes čelíme. Věřím v sebevědomé Zelené.

Proto jsem se také podílela na iniciativě Konec stagnace. Závěry z workshopů mluví jasně a já se s nimi ztotožňuji. Neohlížejme se stále do minulosti, jak trpíme fiaskem ve vládním angažmá, jak jsme prohráli ty a ty volby, kdo nám uškodil, či kdo nás zneviditelnil. Zelení musí mít jasnou politickou vizi, příběh a novou energii. Já vám ji nabízím. Pojďme společně připravit Green New Deal pro Česko. Máme na to odborníky a odbornice jak ve straně, tak venku, stačí je jen oslovit.

V neposlední řadě jsem reprezentantkou generace Erasmu, která plynně mluví cizími jazyky, má kontakty po celé Evropě a udržuje si rozhled o dění za hranicemi Česka. Rok a půl jsem byla členkou nejužšího vedení Federace mladých evropských zelených, kde jsem se mimo jiné podílela na úspěšné kampani v evropských volbách (do Evropského parlamentu jsme dostali hned 7 mladých zelených). Mám tedy dobrou představu o tom, jak zelená strana může fungovat, v čem se od jiných učit a co ostatním dávat. Úspěch západních zelených stran je dnes více než kdykoliv dřív spojený s mladými lidmi a já si zelenou vlnu přeji dostat i do České republiky.

Chci ukončit stagnaci i frustraci Zelených. Chci se stát první českou zelenou spolupředsedkyní. Budu ráda za vaši podporu.

- Anna Gümplová